ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ

ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ-Κ. Υ. ΚΡΕΣΤΕΝΩΝ

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με αφορμή την καταγγελία στην ΕΡΑ Πύργου κατά τη διάρκεια συνέντευξης στην πρωινή εκπομπή στο Δημοσιογράφο Ζαχαρία Μαντά την Παρασκευή 22/6/2018, «ότι έδιναν νερό σε ασθενή σε πλαστικό δοχείο ουροσυλλέκτη», αφενός ουδέποτε έχει γίνει αυτό το περιστατικό τον τελευταίο καιρό, όπως και άμεσα διαψεύστηκε στην εκπομπή, αφετέρου έχουν δημιουργηθεί δομές και για καταγγελίες (Γραφείο Δικαιωμάτων Ασθενών Υγείας, επίσημος χώρος στην ιστοσελίδα του Νοσοκομείου, γραφείο Διοικητή 24 ώρες το 24ώρο κλπ) που μπορεί ο οποιοσδήποτε να το αναφέρει και να επιληφθεί το συγκεκριμένο θέμα από τους αρμόδιους.

Επίσης θέλω να αναφέρω ότι όλα αυτά τα χρόνια οι εργαζόμενοι έβαζαν χρήματα για να αγοράσουν πλαστικά κυπελλάκια και υλικά καθαριότητας για να μην υπάρχουν περιστατικά που να βάζουν σε κίνδυνο την υγεία των ασθενών. Το σθένος και η αυταπάρνηση των εργαζομένων κράτησε σε ανεκτά επίπεδα την Υγεία στην ευρύτερη περιοχή της Νότιας Ηλείας.

Όσον αφορά την καταγγελία καλώ τον οποιονδήποτε να καταθέσει την καταγγελία του αρμοδίως ανώνυμα ή επώνυμα, αλλιώς θα θεωρηθεί ότι τέτοιες ενέργειες είναι προβοκατόρικες, προσβάλλεται η υπόληψη των εργαζομένων και του Νοσοκομείου, ειδικά τη σημερινή εποχή που έχουν μπει οι βάσεις για την ανάπτυξή του.

Ο Αναπληρωτής Διοικητής Νοσοκομείου Κρεστένων

Ιωάννης Χουζούρης